Odborníci doporučují zimní pneumatiky přezout již v období, kdy se vnější teploty pohybují pod +7°C.
Největší chybou je čekat s přezutím na zimní pneumatiky až na první sníh. 80% provozu v zimních podmínkách probíhá na nezasněžené vozovce. Kritériem pro přezutí je proto teplota. Je potřeba si uvědomit, že směsi, z níž jsou vyrobeny letní pneumatiky při teplotách pod +7° ztrácí svoji pružnost, ztvrdnou a významně se tak snižuje její přilnavost k vozovce.
Moderní zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze směsí na bázi siliky, která se lépe přizpůsobuje nízkým teplotám. Zimní pneumatika má tak mnohem vyšší přilnavost zejména na zledovatělé vozovce.
Investice do kvalitnějších zimních pneumatik se rozhodně vyplatí. Snížíte tak riziko ohrožení zdraví Vás i vašeho okolí.
Testy prokázaly, že za nízkých teplot dosahují zimní pneumatiky mnohem lepších výsledků při brzdění, ovládání vozidla v zatáčkách i při náhlé změně směru jízdy.
Zimní pneumatiky mají také daleko lepší záběrové a samočistící vlastnosti.
Lamelová konstrukce zimní pneumatiky poskytuje daleko lepší záběr ve sněhu než pneumatika letní. Více drážek lépe odvádí vodu a snižuje se tím možnost aquaplaningu.
Nový zákon o pozemních komunikacích nařizuje používání zimní výbavy (zimní pneumatiky nebo řetězy). Tyto úseky jsou označeny dopravními značkami. Na těchto úsecích je použití zimních pneumatik stanoveno v období od 1. Listopadu – 30. dubna.
Mějte na paměti, že v případě Vámi způsobené dopravní nehody v takto označeném úseku neriskujete jen pokutu, ale i problémy s pojišťovnou. Takové případy se objevují čím dál tím víc.